Czcionka
Kontrast

RYS  HISTORYCZNY

Rzemiosło rozwijało się w Polsce już w okresie wczesnopiastowskim. W XIII wieku powstały pierwsze Cechy. Po zakończeniu II wojny światowej, w niesprzyjających warunkach politycznych i gospodarczych, rzemiosło przystąpiło do odtwarzania swego potencjału. W 1947 roku w Polsce   działało 138 tys.zarejestrowanych zakładów z 311 tysiącami zatrudnionych, 1500 cechów branżowych, 300 powiatowych związków cechów, 14 izb rzemieślniczych oraz Związek Izb Rzemieślniczych.

  Po regresie,jaki miał miejsce w lata 50.,wejście w życie ustawy o działalności gospodarczej, w latach 1988-1989 spowodowało dynamiczny wzrost ilości przedsiębiorstw rzemieślniczych-działało blisko 600tys. zakładów.Zatrudnienie w rzemiośle przekraczało 1,5mln osób.Była to jednak chwilowa tendencja, po której nastąpiło zmniejszenie liczby firm.

  Dziś funkcjonuje w Polsce ponad 2,4mln małych i średnich przedsiębiorstw.Małe i średnie firmy wytwarzają 40 proc. produktu krajowego brutto.W organizacjach rzemiosła zrzeszonych jest ponad 300tys przedsiębiorstw.Kolejne 300tys z rzemiosła wywodzi swój rodowód.
 

DZIEJE ZABRZAŃSKIEGO CECHU

Zdaniem archeoologów odkryte na południowym brzegu Bytomki drobne przedmioty z kamienia pochodzące z końca paleolitu mogły być pozostałościami po warsztacie rzemieślniczym. Sprzed 7900-5200lat p.n.e. pochodzą topory i ostrza grotów znalezione w Makoszowach i Maciejowie.  W wieku XIII w Zabrzu handlowano naczyniami, bronią, ozdobami, solą, miodem i winem. Zajmowano się rolnictwem, hodowlą zwierząt, uprawą chmielu i lnu. Wiek XIV to rozkwit rzemiosła.W Zabrzu istniały wówczas warsztaty garncarskie, ślusarskie, hutnicze, tkackie, kowalskie, garbarskie, browarnicze, rzeźnicze, młynarskie. Powstawały pierwsze cechy, które broniły praw rzemieślniczych.Pod koniec XVIII wieku,kiedy dobra zabrzanskie weszły w posiadania Jerzego Welczka,kanclerza księstwa opolsko-raciborskiego,doszło do silnego rozwoju gospodarczego Zabrza.Rozbudowano zamek,zbudowano browar, młyny i tartaki. Na terenie dzisiejszego Maciejowa powstała kuźnica żelaza. Dziesiejszy cech powstał po drugiej wojnie światowej w 1946 roku z siedzibą przy ul.Buchenwaldczyków. Od lat 80. XXwieku cech ma nową siedzibę przy ul.Wolności 330.


 

Aktualności

Msza w dniu wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika

02
Maja
2024

Wczoraj w dniu wspomnienia św. Józefa Rzemieślnika w kościele pw. św. Józefa odbyła się msza święta w intencji Rzemieślników i ich Rodzin. Ale modlono się również w intencji..

Egzamin czeladniczy w zawodzie fryzjer

20
Kwietnia
2024

Dzięki uprzejmości prof. Jana Klimka Prezesa Zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach oraz Pani Małgorzaty Ditrich Przewodniczącej Komisji Egzaminacyjnej, a także..