CECH Rzemieślników w Zabrzu, ul Wolności 330, 41-800 Zabrze
 
 
 

Ogłoszenia

 

Aktualności

 
 • Trwają prace dot. podatku PIT i CIT od umorzonych subwencji z PFR

   
  12/07/2021
  Na stronie Ministerstwa Finansów https://www.gov.pl/web/finanse/brak-pit-i-cit-od-tarczy-finansowej znajdują się poniższe informacje dot. podatku od umorzonych subwencji udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju.
   
  • Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem w sprawie zaniechania poboru podatku od umorzonych subwencji PFR.
  • Rozporządzenie wejdzie w życie przed 20 lipca br., czyli przed terminem rozliczenia zaliczki na podatek dochodowy.
  • Zaniechanie poboru podatku nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych tą subwencją.
  Trwają prace nad rozporządzeniem,  w sprawie braku podatku PIT i CIT od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej udzielonej z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju.
  Aktualnie rozporządzenie to zostało skierowane do uzgodnień i opiniowania. Z projektem można zapoznać się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
  Zaniechanie będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. Rozporządzenie będzie wywoływało skutki także na kolejne lata dla przedsiębiorców, którzy w wyniku strat będą obniżać podatek w następnych latach. To już kolejna, obok Tarcz PFR i Tarcz branżowych forma pomocy dla przedsiębiorców, których dotknął koronawirusowy kryzys.

  Zaniechanie  poboru podatku od przychodów z tytułu umorzenia subwencji z PFR nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych subwencją.  Koszty sfinansowane z udzielonej subwencji kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach. Oznacza to, że wydatki pokryte z takich środków stanowią koszty podatkowe, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji 
  – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

  « powrót do archiwum
   
 •