• Rzemieślnicze kwalifikacje zawodowe w CEIDG od 1 października 2020 r.

08/10/2020
    Staraniem Związku Rzemiosła Polskiego od 1 października br. rzemieślnicze kwalifikacje zawodowe będą dostępne
    w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Uzupełnienie wpisu o informacje dotyczące kwalifikacji rzemieślniczych będzie doskonałą okazją do promocji i przedstawienia zdobytych uprawnień.

1. W przypadku osób, które uzyskały tytuł mistrza lub czeladnika przed 1.10.2020 r. oraz prowadzą działalność gospodarczą oraz osób, które uzyskały tytuł mistrza/czeladnika przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, informacje w zakresie posiadanych przez przedsiębiorcę kwalifikacjach rzemieślniczych jest dokonywane wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca wystąpi z wnioskiem o dopisanie informacji do wpisu w CEIDG.

2. W przypadku osób, które są już przedsiębiorcami przystępując do egzaminu mistrz/czeladnik w zakresie posiadanych przez przedsiębiorcę kwalifikacjach rzemieślniczych dopisanie informacji ma charakter obligatoryjny.

Na stronie CEIDG w formularzu danych o przedsiębiorcy będą zamieszczone dodatkowe dane:
    • data egzaminu (data wystawienia dyplomu lub świadectwa),
    • nazwa izby rzemieślniczej, która wydała dyplom lub świadectwo,
    • tytuł zawodowy: mistrz lub czeladnik,
    • nazwa zawodu,
    • symbol cyfrowy zawodu,
    • data cofnięcia kwalifikacji zawodowych.

Przedsiębiorców, którzy posiadają już kwalifikacje rzemieślnicze zachęcamy do składania do izb rzemieślniczych wniosków o wpis do CEIDG.

Wniosek o wpis informacji dotyczących kwalifikacji rzemieślniczych dostępny jest w zabrzańskim Cechu również w wersji papierowej.

WNIOSEK

Przekazywanie danych do CEIDG następuje na podstawie przesłanych do Izby Rzemieślniczej dokumentów.

W przypadku Izby Rzemieślniczej w Katowicach dokumenty prosimy składać listownie na adres:
    Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości
    Plac Wolności 12
    z dopiskiem: wniosek dot.CEIDG

Prawidłowo złożony komplet dokumentów musi zawierać:
    1) uzupełniony wniosek o przekazanie do CEIDG informacji w zakresie uzyskania i utraty kwalifikacji zawodowych wynikających z dyplomu mistrzowskiego lub świadectwa czeladniczego,
    2) kopię dyplomu mistrzowskiego lub świadectwa czeladniczego,
    3) kopię aktu małżeństwa (dotyczy osób, które zmieniły nazwisko).